UCZESTNICY

Uczestnicy

Uczestnicy Warsaw Wind Ensemble Conducting Competition 2019

Wiktor Bąk

Polska (Nowy Sącz)
ur. 1994 r.

Brał udział w: I etap

Średnią szkołę muzyczną ukończył z wyróżnieniem w klasie tuby mgra Wojciecha Jelińskiego. Ukończył dyrygenturę orkiestr dętych z wynikiem bardzo dobrym oraz studia podyplomowe kierunek menadżer kultury. W 2015 r. objął stanowisko kapelmistrza Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Poniecu. Największym sukcesem w historii zespołu jest udział i nagrody zdobyte podczas XIX Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych w Giulianova, w którym brało udział 17 zespołów z całego świata. Wspólnie z zespołem zdobył następujące wyróżnienia: Najlepsza Orkiestra Dęta, Najlepsza Młodzieżowa Orkiestra Dęta, Najlepszy Dyrygent Festiwalu. W marcu przygotowywał orkiestry oraz chóry do występu ze światowej sławy kompozytorem i dyrygentem Jacobem de Haanem. Brał udział w I Ogólnopolskiej Konferencji Orkiestr Dętych w Radomiu, gdzie został zaproszony jako prelegent.

Mirko Caruso

Włochy (Ragusa)
ur. 1984 r.

Brał udział w: I etap

Urodził się w 1984 roku. W 2007 roku ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w klasie klarnetu. Jako kompozytor i aranżer zespołu koncertowego odnosił zwycięstwa w krajowych i międzynarodowych konkursach kompozytorskich: Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Bertiolo (Ud) – kategoria pierwsza; Krajowym Konkursie Kompozytorskim „Massimo Boario” w Turynie; jego utwory są redagowane przez Mulph Music Pubblisher. W 2017 roku ukończył z wyróżnieniem w dziedzinie kompozycji i dyrygentury orkiestr dętych Konserwatorium Muzyczne „A. Corelli” w Mesynie pod kierunkiem Lorenza Della Fonte. Brał udział w zaawansowanych kursach u Johna Corigliano (USA); Yasuhide Ito (Japonia) i Eugene Migliaro Corporon (USA). Jako dyrygent zdobył wiele nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach dla orkiestr dętych. Obecnie pełni funkcję nauczyciela klarnetu oraz dyrygenta orkiestry dętej w Szkole Muzycznej „G. Verga” we Włoszech.

Jinwon Chang

Australia (Blacktown NSW)
ur. 1982 r.

Brał udział w: I etap / II etap

Urodzony w Korei Południowej Jinwon został mianowany głównym dyrygentem i dyrektorem artystycznym Korean Sydney Orchestra i Korean Sydney Wind Orchestra w 2010 roku. Jinwon rozpoczął swoją karierę muzyczną jako eufonista i dyrygent Bigbandu w Korei Południowej. Przeprowadził się do Australii w 2008 roku, studiował dyrygenturę i otrzymał tytuł licencjata i magistra muzyki w Australijskim Międzynarodowym Konserwatorium Muzycznym (obecnie – Akademia Muzyki i Sztuk Scenicznych). Posiada certyfikat TAE 40110 Certificate 4 w zakresie Szkolenia i Oceny w zakresie nauczania na uniwersytecie. Jest prezesem Stowarzyszenia Sydney Branch of Korea Music Association oraz Stowarzyszenia Sydney Branch of Korea Brass Band. Obecnie jest wykładowcą w Akademii Muzyki i Sztuk Scenicznych (zajęcia z dyrygentury, orkiestry dętej i big bandu). W tym roku był członkiem jury 44. Narodowego Konkursu dla Zespołów Dętych w Korei Południowej.

Justyna Chmielek-Korbut

Polska (Bochnia)
ur. 1991 r.

Brała udział w: I etap / II etap

Dyrygentka, puzonistka, skrzypaczka, pedagog, tamburmajorka. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Programu Stypendialnego Młoda Polska (2015). Laureatka nagród specjalnych za wyróżniającą się technikę dyrygencką oraz osobowość artystyczną; m.in. International Orchestra Festiwal and Competition (Hiszpania, Barcelona 2019) Festival Internazionale Bande Musicali (Gullianova, Włochy 2017). Finalistka konkursów instrumentalnych (m.in. IV Ogólnopolski Konkurs im. Ludwika Lutaka). Absolwentka klasy puzonu prof. Zdzisława Stolarczyka oraz studentka klasy dyrygentury symfonicznej i symfoniczno-operowej prof. Stanisława Krawczyńskiego na Akademii Muzycznej w Krakowie.

Thomas Claverie

Francja (Mignaloux-Beauvoir)
ur. 1990 r.

Brał udział w: nie przystąpił do Konkursu

Pochodzący ze wschodniej Francji, w regionie, w którym dominuje zespół dęty, Thomas Claverie od dzieciństwa w świecie zespołów dętych i perkusyjnych. Nigdy więcej nie opuści tego środowiska.

Po studiowaniu gry na puzonie w Narodowym Konserwatorium Muzyki i Tańca w Paryżu (CNSMDP), Thomas Claverie wyznacza sobie kierunek zespołów, tworząc Le Dodecabone, profesjonalny zespół puzonowy szkół krajowych, nazwany następnie, na zasadzie konkursu, na czele profesjonalnego zespołu dętego muzyki militarnej Poitiers w 2018 roku.

Student Maestro Mathiasa Chartona (wielokrotny zwycięzca międzynarodowych konkursów i posiadacz nagród wykonawczych, aranżacji, kompozycji i pisania CNSMDP), Thomas wyreżyserował już od 2018 roku ponad 20 koncertów z tą orkiestrą w prestiżowych francuskich salach koncertowych i jest zaproszony do prowadzenia zespołów dętych we Francji.

David Llano Diaz

Hiszpania (Ferrol)
ur. 1985 r.

Brał udział w: I etap / II etap / III etap

David Llano Díaz (Ferrol, Hiszpania) posiada tytuł licencjata w klasie klarnetu oraz dyrygentury, tytuł magistra w dziedzinie kształcenia nauczycieli oraz tytuł magistra w dziedzinie zarządzania kulturą.

Ukończył kilka zaawansowanych kursów dyrygenckich z Marcelem van Bree, Jose R. Pascual-Vilaplaną, Lazslo Marosi, Cristobal Soler, Enrique Garcia Asensio, Aldo Ceccato i Janem Cober; Dyrygował takimi orkiestrami jak Haydn Orchestra (Bolzano), Orchestra of the Universidad Complutense Madrid, Wind Orchestra of the Liceu (Rovereto) i Military Wind Orchestra of Porto (Portugalia).

Obecnie jest głównym dyrygentem Ensemble Aberto, Baroque Essence, Youth Symphony Wind Orchestra of Galicia oraz hiszpańskiej Air Force Wind Orchestra (Wyspy Kanaryjskie).

Nicholas Isherwood

USA / Francja (Chicago)
ur. 1959 r.

Brał udział w: I etap

Nicholas Isherwood śpiewał muzykę średniowieczną z Joelem Cohenem, muzykę barokową z Williamem Christie, muzykę romantyczną z Zubinem Mehtą, współpracował z wieloma kompozytorami i improwizował ze Stevem Lacy’m. Opublikował kilka artykułów oraz książkę Techniki śpiewu dla Bärenreiter Verlag. Nagrał ponad 60 płyt CD i kilka płyt DVD dla takich wytwórni jak Harmonia Mundi, Erato, Naxos i Stockhausen Verlag. Jest profesorem śpiewu w Conservatoire de Montbéliard i śpiewu współczesnego w UdK w Berlinie. Po dyrygowaniu chórami i zespołami wokalnymi w ciągu całej swojej kariery Isherwood podjął ostatnio dyrygenturę orkiestrową, studiując u Patricka Wallisera w Berlinie i Christophera Lyndona Gee na Ukrainie oraz dyrygując Narodową Orkiestrą Prezydencką w Kijowie.

Kang Lim

Korea Południowa (Yecheon-gun / Gyeongsangbuk-do)
ur. 1997 r.

Brał udział w: I etap / II etap / III etap

Student Uniwersytu Narodowego Andong (Korea Południowa).
Specjalizuje się w perkusją i studiuje dyrygenturę.

Daehwan Kim

Korea Południowa (Seul)
ur. 1999 r.

Brał udział w: I etap / II etap / III etap
Laureat PIERWSZEGO MIEJSCA

W wieku 15-18 lat studiował kompozycję klasyczną w Koreańskim Liceum Artystycznym. Podczas nauki odbył dwuletni kurs dyrygentury pod kierunkiem prof. Szymona Kawalla co pozwoliło mu aplikować na Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2019 r. rozpoczął Studia na Uniwerystecie dostając się na niego z 1. pozycji.

Oh Hyun Kwon

Korea Południowa (Seong Nam)
ur. 1988 r.

Brał udział w: I etap / II etap / III etap

 • 2011 – Kwatera Główna Armii Korei Zespół wojskowy Sierżanta Pełna dojrzałość;
 • 2017-2018 – Orkiestra Suwon Wind, regularna dyrygentura koncertowa;
 • 12.07.2017 – Dyrygent gościnny Fringe Symphony Orchestra;
  04.12.2017 – USW TROMBONE CHOIR 3. regularny koncertowy dyrygent.
 • 05.12.2017 – Seoul Nowon Neighborhood Elementary School – dyrygent orkiestry;
 • 08.2017-02.2018 -Dyrygent orkiestry szkoły podstawowej Seoul Sanggok;
 • 03.2018-02.2019 – Dyrygent orkiestry szkoły podstawowej Seoul Haengrim;
 • 2015 – Uniwersytet Myongji – praktyczny instruktor obozów muzycznych;
 • 2016 Członek krajowego zespołu big band, członek chóru USW TROMBONE, Orkiestra Pyeongtaek;
 • 09.2015-02.2019 – Orkiestra młodzieżowa Yul, orkiestra dęta Dongtan Aamabile, Korea Christian Union Alternative a middle and high school, Seoul Sinsanggye, Sanggok, Jangwi elementary school Brass instruktor;
 • 2019 – Miedzywydziałowy Zespół Uniwersytetu F. Chopina – dyrygent;
 • 02.10.2019 Uniwersytet F. Chopina – staż;

Shaun Leoi

Singapur (Singapur)
ur. 1991 r.

Brał udział w: I etap / II etap

Shaun Leoi jest dyrygentem, dyrektorem orkiestry, pedagogiem muzycznym i flecistą. Przed swoją karierą Shaun uzyskał dyplom w klasie fletu na Akademii Sztuk Pięknych w Nanyang. Jako ambitny uczeń, uczęszczał na kursy dyrygentury w Europie i Azji z Douglasem Bostockiem, Apo Hsu, Neil Varon, Tomasem Netopil, Markiem Heronem i Yeh Tsungiem.

Jako dyrektor orkiestry w Singapurze, Shaun jest członkiem Komitetu Stowarzyszenia Dyrektorów Orkiestr w Singapurze. Osiągnął również wysokie noty ze swoją School Wind Bands na Singapur Youth Festival i Singapur International Band Festival.

Od 2018 roku, Shaun jest obecnie dyrektorem muzycznym nWinds w Singapurze. Jego zaangażowanie w prezentowanie wysokiej jakości repertuaru instrumentów dętych i umożliwianie młodemu pokoleniu dostępu do edukacji w zakresie instrumentów dętych w Singapurze pozwoliło mu na organizowanie unikalnych występów i festiwali dla Singapurskiej Sceny Dętej.

Marcin Piotr Łopacki

Polska (Warszawa)
ur. 1987 r.

Brał udział w: I etap / II etap

Pianista, Kompozytor i Dyrygent Absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chpina w Warszawie (kompozycja i dyrygentura symfoniczno-operowa). Wykładowca UMFC – wydział V. Pianista korepetytor i asystent dyrygenta w Warszawskim Chórze Chłopięcym. Dyrygent zespołu Ensemblage. Prezes Fundacji ENSEMBLAGE. Laureat wielu nagród i stypendiów, koncertuje w kraju i za granicą.

Krzysztof Madziar

Polska (Nowy Sącz)
ur. 1994 r.

Brał udział w: I etap / II etap

Dyrygent i aranżer. Redaktor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Dyplomant Akademii Muzycznej w Krakowie na kierunku Dyrygentura (klasa dra hab. J. Mentla, 2016) oraz Kompozycji i Teorii Muzyki (promotor dr hab. M. Janicka-Słysz, 2018). Obecnie kontynuuje edukację w macierzystej uczelni na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej – dyrygentura orkiestr dętych (klasa dra hab. S. Strączka). Umiejętności dyrygenckie doskonalił podczas kursów u takich dyrygentów jak Valery Kiradijev, Rafał Jacek Delekta, Janis Puris, Tom Brevik, Stanisław Krawczyński. Uczestnik Międzynarodowych Kursów Dyrygenckich, Ogólnopolskich Warsztatów dla Dyrygentów Orkiestr Dętych oraz warsztatów Move Your Brass! w ramach których współpracował z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Wieniawa, Lydbrook Band. Koncertował m.in. z Orkiestrą im. T. Moryto w Łącku, Limanowską Orkiestrą Kameralną itd.

Jose Ignacio Petit Matias

Hiszpania (Zamora)
ur. 1968 r.

Brał udział w: nie przystąpił do Konkursu

Studiował grę na rogu i perkusji w konserwatoriach w Salamance i Madrycie. Pracował z wieloma orkiestrami i zespołami dętymi. Pracował w wielu szkołach muzycznych i konserwatoriach. Posiada licencjat z wyróżnieniem w zakresie dyrygentury ukończony w ABRSM (Londyn). Otrzymał stypendium (WASBE) na kurs Art of Band Conducting and Rehearsing w Texas Unversity USA. Uczęszcza na wykłady Jerry’ego Junkina, Dicka Floyda, Timothy’ego Reynisha, Phillipa Scotta… W 2005 roku otrzymał nagrodę dla najlepszego dyrygenta na XII Międzynarodowym Konkursie Symfonicznych Zespołów Dętych w Ostrawie (Czechy). W 2006 roku został wybrany do udziału w konkursie Windmaker w Wiedniu. Obecnie łączy nauczanie gry na perkusji w Konserwatorium Muzycznym w Zamorze z pracą jako gościnny i główny dyrygent Orquesta de Vientos de Zamora.

Elina Muntian

Ukraina (Kijów)
ur. 1992 r.

Brała udział w: I etap

Studiowała w NMAU P.I. Czajkowskiego – licencjat i magister z wyróżnieniem (Kijów). Obecnie jest asystentką dyrygenta NMAU (edukacja podyplomowa) dyrygenta Ukraińskiej Opery Narodowej – Wolodymyra Kozhuhara. W 2015 roku uzyskała Stypendium Prezydenta. Podczas Międzynarodowego Festiwalu „Premiery muzyczne sezonu” (Kijów, 2016), w studio operowym NMAU – „Aleko” dyrygowała: S. Rachmaninow – „Zaporożec za Dunajem”, S. Gulak-Artyomovsky – „Traviata” (niektóre sceny). W 2017 brała udział w Kursie Dyrygentury Orkiestrowej na Cyprze pod okiem maestro K. Diminakisa (dyrektor artystyczny Orpheus Kammerorchestra, Wiedeń). Podczas 1-szego konkursu Citta di Brescia- G. Facchinetti dla dyrygentów w zakresie nowoczesnego i współczesnego repertuaru dla zespołu otrzymała tytuł półfinalisty (certyfikat) i stypendium (Brescia, Włochy, 2018). Półfinalistka VIII Konkursu Dyrygentów Operowych (Orvieto, Włochy, 2018).

Magdalena Sawicka

Polska (Białystok)
ur. 1989 r.

Brała udział w: I etap

ur. 1989 w Białymstoku. Po ukończeniu szkoły muzycznej I i II stopnia w Białymstoku wyjechała na studia do Szwajcarii, gdzie zdobyła dyplomy Bachelor of Arts i Master of Music Pedagogy w klasie skrzypiec u prof. Moniki Urbaniak Lisik na Hochschule der Künste Bern. Następnie na tej samej uczelni ukończyła z wyróżnieniem studia z dyrygentury pod kierunkiem prof. Dominique’a Roggen’a. Pobierała także lekcje u takich dyrygentów jak Jonathan Brett, Alim Shakh, Graziella Condratto. Dotychczas miała przyjemność dyrygować Radomską Orkiestrą Kameralną, Berner Symphonieorchester (CH) oraz West Bohemian Symphony Orchester (CZ). Współpracuje z różnymi orkiestrami dętymi na terenie niemieckojęzycznej Szwajcarii, przygotowując je do licznych przesłuchań i konkursów. Na stałe prowadzi orkiestry Musikgesellschaft Belp i Musikgesellschaft Kirchberg-Ersigen.

Manataka Shibaoka

Japonia (Tokio)
ur. 1969 r.

Brał udział w: I etap / II etap / III etap
Laureat DRUGIEGO MIEJSCA

Manataka Shibaoka pochodzi z prefektury Tokio w Japonii. W latach 1987-1990 studiował w Senzoku Gakuen College of Music Faculty of Music w Tubie. Studiował dyrygenturę ponownie od 2012 roku i ukończył specjalny kurs dyrygentury Musashino Academia Musicae w 2014 roku. Od 2016 roku kontynuuje studia dyrygentury jako specjalny student Tokijskiej Wyższej Szkoły Muzycznej. Studiował na Kubie pod kierunkiem byłej Orkiestry Symfonicznej NHK Ikumitsu Tado i byłego Gürzenich-Orchester Köln Eiichi Inagawa. Studiował dyrygenturę u Yasufumi Tokito, profesora Junichi Hirokami i profesora Toshifumi Tashiro z Tokijskiej Wyższej Szkoły Muzycznej. Podczas studiów w Wyższej Szkole Muzycznej w Tokio, studiował również u Tatsuyi Shimono, dyrektora muzycznego Hiroshima Wind Orchestra. Urodził się w 1969 roku w Osace.

Anna Maria Tabor

Wielka Brytania (Londyn)
ur. 1958 r.

Brała udział w: I etap

 • Studiowała w Guildhall School of Music & Drama; Kompozycję i dyrygenturę na Uniwersytecie Surrey;
 • Dyrygentura, pedagogika, zaawansowana muzykalność: Akademia Liszta, Kescamet, Węgry. Zajęcia mistrzowskie u Laszlo Heltaya, George’a Hursta, Aleksandra Poljaniczki, Tima Reynisha, Marka Herona.
 • Dyrektor muzyczny (były) Brighton & Hove Youth Wind Orchestra.
 • Dyrektor artystyczny Southern Winds (Symphonic Wind Orchestra) Kurt Weill: Oil Music, Threepenny Opera & Concerto for Violin. Koncert nadawany przez RNCM, BBC Radio. 
 • 3. Koncerty dla Muzyków Wszystkich Świętych, COMA, New Music Brighton, Seaford Choral Society, Royal Philharmonic Society (utwory nowych kompozytorek).
 • Ostatnie wykonania: Symfoniczna Orkiestra Dęta (Symphonic Wind Orchestra): Grainger, Holst, John Williams, Hindemith, Strauss, Milhaud;
 • Trasa koncertowa po Chicago, sierpień 2019 m.in.: Arturo Marquez – Danzon No 2. Bernstein – Suita West Side Story, Candide Overture.

Junichiro Watahiki

Japonia (Mito)
ur.  ….

Brał udział w: I etap / II etap

Urodzony w Mito, Ibaraki (Japonia), studiował grę na skrzypcach w Tokio, Manchesterze (Wielka Brytania) i Münsterze (GER). Po rozpoczęciu gry w różnych orkiestrach i nauczaniu w College of Music Münster jako wykładowca gry na skrzypcach, rozpoczął studia dyrygenckie w Maastricht (NL) u prof. Arjana Tiena.Wziął udział w kursach mistrzowskich w Wiedniu (V. Jurowski), Salzburgu (B. Weil) i Szombathely na Węgrzech (Z. Hamer). W 2019 r. dyrygował w Linzu, monooperę „Pamiętnik Anny Frank” (1969/1999) Grigoriego Frida oraz w Aachen „Dydona i Eneasza” Henry’ego Purcella. Był również jednym z laureatów konkursu w międzynarodowym podczas kursu dyrygenckiego „Dni dyrygenckie” (luty 2016) w Manchesterze.

Chris David Westover

USA (Granville, Ohio)
ur. 1984

Brał udział w: I etap / II etap / III etap
Laureat PIERWSZEGO MIEJSCA

Dr Westover jest adiunktem profesora muzyki i dyrektorem zespołów na Denison University. Prowadził zespoły dęte, orkiestry i występy operowe w Bethel College (KS), Univ. of Oklahoma i Meadows School of the Arts. Jest często poszukiwanym dyrygentem i zyskał uznanie za swoje występy – w zeszłym roku został zwycięzcą i finalistą w 4 kategoriach Amerykańskiej Nagrody Dyrygenckiej. Jego dyrygentura została opisana przez Augustę Read Thomas jako „elegancka, odważna, pełna życia, inspirująca i skoncentrowana”.

Jego twórczość koncentruje się na historycznym odbiorze i praktyce wykonawczej muzyki Beethovena przez dziewiętnastowieczne zespoły dęte. Jego twórczość była prezentowana na konferencjach CBDNA, IGEB i Hong Kong Baptist University. Jego artykuł na temat Juliusza Victora Gerolda zostanie opublikowany w nadchodzącym tomie Alta Musica.

Yang Shu Han

Tajwan (Tainan City)
ur. 1979

Brał udział w: nie przystąpił do Konkursu

Yang Shu-Han, z Tajwanu, ukończył Graduate Institute of Sound & Image College of Tainan National University of The Art (TNNUA), po ukończeniu TNNUA z dyplomem magistra, odbył obowiązkową służbę wojskową jako jeden z trębaczy w Orkiestrze Symfonicznej Ministerstwa Obrony Narodowej R.O.C., Tajwan. W 2010 r. został przyjęty na kurs mistrzowski Graduate School of Fu Jen Catholic University of Music Department w zakresie dyrygentury orkiestr dętych w klasie Kuo Lian-Changa. Ukończył kurs i zdał egzamin kwalifikacyjny na stopień magistra. Ostatnio pracuje nie tylko nad literaturą orkiestr dętych i zespołów perkusyjnych w karierze nauczycielskiej, ale także nad muzyką klasyczną i orkiestrą, w celu kontynuacji nauki dyrygentury. Bierze udział w kursach i konkursach dyrygenckich w celu rozwijania swoich umiejętności dyrygenckich.

Źródła fotografii i opisów:
Materiały przesłane przez uczestników